PWS: ONDERZOEK NAAR DEMPINGS- EN ELASTICITEIT
-
ONDERZOEK NAAR DEMPINGS- EN ELASTICITEIT EIGENSCHAPPEN VAN RUBBER, KURK EN BAMBOE ALS TRILLINGSDEMPERS
Beste meneer/mevrouw,
Ik moet dit jaar mijn profielwerkstuk afronden en nu is de fase aangekomen dat we een begin moeten maken aan onze proef. Wij willen een triltafel gebruiken en dan metingen uitvoeren voor de demping en elasticiteit van rubber, kurk en bamboe. Ik wilde vragen of er mogelijk een triltafel beschikbaar is en wat de beste manier is voor het uitvoeren van metingen en of dergelijke meetinstrumenten makkelijk verkrijgbaar zijn. Wij dachten er zelf aan om gebruik te maken van een video-analyse en vervolgens onze metingen nauwkeurig af te lezen. Alvast bedank voor het antwoord
Met vriendelijke Groeten,
Zakaria Aoulad -
Hallo @Zakariaaoulad27 ,
Wat een interessant onderwerp. Wij beschikken over een trilplaat bij het PWS team. Hier doen we meestal proefjes op die met aardbevingsbestendig bouwen te maken hebben. Zo maken we bijvoorbeeld gebouwen met verschillende constructies en testen we op de plaat welke beter bestand is tegen de trillingen. Ook maken we gebruik van massadempers (deze bootsen we na door gewichtjes op de hangen aan een touwtje bovenin het gebouwtje) en kijken we zo wat voor voordelen deze heeft op de trillingen van het gebouwtje. Met een app meet ik dan meestal de versnelling tegen over de tijd, wat mooie grafiekjes geeft waaruit je de uitwijking kan aflezen. Jullie willen meer echt gaan kijken naar het materiaal van de demper toch? Hadden jullie al een idee van een proefje hoe jullie dit op de trilplaat willen testen? En zouden jullie wat meer informatie over het profielwerkstuk kunnen geven, zodat ik ook even mee kan denken.
Ik hoor graag wat voor proefje jullie willen doen, en als jullie nog meer specifieke vragen hebben over de trilplaat hoor ik dat ook graag!
Groetjes,
Liz -
Beste Liz,
Bedankt voor je bericht. Wij doen ons profielwerkstuk over trillingsdemping bij aardbevingen, met de focus op materiaalkeuze. Onze hoofdvraag is: Wat is het verband tussen de dempingseigenschappen en elasticiteit van rubber, kurk en bamboe en het trillingsgedrag van (schaalmodellen van) huizen bij lage frequentie aardbevingen?” We willen dus specifiek kijken naar het effect van het materiaal van de demper, en minder naar de constructie van het gebouw zelf.
Ons idee voor het experiment op de trilplaat is als volgt:
We bouwen drie identieke schaalmodellen van een huis. Onder elk model plaatsen we een blokje van een ander materiaal (rubber, kurk of bamboe), dat als dempende laag tussen de trilplaat en het model dient. Vervolgens laten we de trilplaat trillen op verschillende frequenties
meten we met een accelerometer de versnelling als functie van de tijd. Zetten we de trilplaat na een paar seconden uit, zodat we een vrije gedempte trilling krijgen. Uiteindelijk berekenen we met het logaritmisch decrement de dempingsfactor (ζ) per materiaalDaarnaast voeren we een drukproef uit om de elasticiteitsmodulus (E) van elk materiaal te bepalen, zodat we de demping kunnen koppelen aan materiaaleigenschappen. Denk jij dat deze opzet goed werkt op de trilplaat die jullie hebben? En heb je misschien tips om de metingen nauwkeuriger of betrouwbaarder te maken?
bedankt voor het meedenken!
Met vriendelijke groet,
Zakaria Aoulad