PWS PIJNSTILLERS
-
Hoi allemaal,
Voor mijn profielwerkstuk doe ik onderzoek naar de vraag: “Hoe kunnen ibuprofen, paracetamol en aspirine ondanks hun verschillende molecuulstructuren een vergelijkbare pijnstillende werking hebben?”
Ik zoek een geschikt experiment dat ik op middelbare schoolniveau kan uitvoeren. Belangrijk is dat ik de drie pijnstillers (of minstens één ervan) kan testen en zo iets kan laten zien dat te maken heeft met hun mechanisme (COX-enzymen → prostaglandinen → pijnsignaal).
-
Hey @sharoned3e,
Wat een leuk onderzoek voor je PWS! Super dat je al hebt gevonden dat het COX-enzym meehelpt met het produceren van de pijnsignalen (prostaglandines). Als je dus de functie van de COX-enzymen zou remmen zou de productie van prostaglandines omlaag moeten gaan en de pijn afnemen.Voor een praktisch experiment kan je gebruik maken van een COX activity assay (daar zijn kits van die bijna alles bevatten wat je nodig hebt, incl stappenplan). Het is dan nog een kwestie van je opgeloste pijnstiller erbij stoppen. Zorg wel dat je duidelijke controle groepen hebt! Een ander lastig (en vrij duur) ding wat je nodig hebt is apparatuur die de metingen kan uitvoeren zoals een spectrofotometer. Ik weet helaas niet of jou school toegang heeft tot dit soort dingen... Je zou (als dit wel lukt) ook nog kunnen spelen met omgevingsinvloeden zoals temperatuur, pH, concentratie etc.
Dus, check even wat je tot je beschikking kan krijgen vanuit school. Als je er niet uitkomt kan ik misschien nog wel even verder zoeken naar ideeën voor je!
Ik hoop dat ik je zo een beetje op weg heb geholpen en voor verdere vragen kun je hier altijd weer terecht!Met vriendelijke groet,
Demi -
@Demi-Schrauwen Hoi Demi,
Heel erg bedankt voor je reactie! Het klinkt inderdaad super interessant om een COX activity assay te doen, helaas hebben wij op school geen toegang tot zo’n kit of een spectrofotometer, en het aanschaffen daarvan is ook te duur. Ik ga het nog wel even navragen als we een spectrofotometer hebben bij een docent om helemaal zeker te zijn.
We hadden zelf al gedacht aan een oplosbaarheidstest (welke pijnstiller het makkelijkst oplost in water en dus mogelijk sneller opgenomen kan worden), maar volgens mijn docent bewijst dat eigenlijk niks met betrekking tot het mechanisme en mijn hoofdvraag. Ik merk dat ik nu een beetje vastloop, omdat ik niet goed weet welk experiment wél kan helpen om mijn onderzoeksvraag te beantwoorden. Volgens onze docent moet ons experiment echt als doel hebben om iets te bewijzen dat direct helpt bij het beantwoorden van onze hoofdvraag van het PWS.
Heb je misschien wat andere ideeën voor ons, alle suggesties stellen we erg op prijs?
Met vriendelijke groet,
Sharon -
Heyy @sharoned3e
Ik heb nog even in wat artikelen gedoken maar ik kan op dit moment niet iets verzinnen wat je zou kunnen uitvoeren met huis, tuin en keukengerei... Het gaat hier om moleculair niveau en dat is erg lastig om zelf mee aan de slag te gaan zonder het juiste apparatuur etc.
Misschien is het een idee om er iets anders naar te kijken? Bijvoorbeeld naar de duurzaamheid van het produceren van verschillende pijnstillers? Als ik het goed heb staan er op dit forum ook proefopzetten voor bv het maken van paracetamol of aspirine of iets dergelijks.
Je zou het ook iets breder kunnen trekken door bijvoorbeeld te kijken naar antibiotica en resistentie daar van (bijvoorbeeld mbt bacteriën) en wat voor invloed dat heeft op behandelingen vanuit de zorg? Wij bieden daarvoor ook een aansluitende workshop aan!Ik ben me er van bewust dat je dan afwijkt van je hoofdvraag, maar als je nog andere ideeën zoekt of daar hulp bij zou willen hebben zou ik ook beschikbaar zijn om er een keertje over te bellen! Ik hoop dat je zo wat ideeën hebt en anders hoor ik graag waar ik je verder kan helpen!
Groetjes,
Demi -
@Demi-Schrauwen Hoi Demi,
Bedankt voor je bericht en de suggesties. Ik begrijp dat moleculair niveau lastig is om uit te voeren. Ik heb een andere idee bedacht.
Het idee is om enzymactiviteit van peroxidase uit aardappel of wortel te gebruiken als model. Door waterstofperoxide en guaiacol toe te voegen, ontstaat een bruine kleur als het enzym actief is. Vervolgens kunnen verschillende pijnstillers zoals paracetamol, ibuprofen en aspirine worden toegevoegd. Ibuprofen en aspirine vertragen de kleurontwikkeling, wat het principe van enzymremming laat zien.
Denk je dat dit mogelijk is?
Mijn docent had mij ook een idee gegeven met TLC-scheidingsmethode, maar de resultaten die ik hier uit zou moeten krijgen, leken niet erg relevant voor mijn onderzoek. Misschien weet jij hier iets meer van, een andere methode om dit experiment te doen, dat wel bruikbaar is.Ik hoor graag wat je hiervan vindt en of dit een geschikte richting zou kunnen zijn voor mijn PWS.
Alvast bedankt!
-
Heyy @sharoned3e,
Wat goed dat je nog verder hebt gekekeken! Ik vind dat de proefopzet er goed uit ziet! Als je literatuuronderzoek laat zien dat peroxidases betrokken zijn bij het produceren van een pijnsignaal is dit experiment goed om het mechanisme van de pijnstillers te weergeven. Pas wel op je eigen veiligheid, waterstofperoxide is een sterk bijtende stof! Je zou ook nog kunnen spelen met de temperatuur van de aardappels. Misschien werkt het enzym niet meer als de aardappel gekookt of bevroren is bv. Dat zou je dan terug kunnen koppelen aan de lichaamstemperatuur waarbij de pijnstillers zouden moeten werken en het geeft je inzichten in de kernmerken van het enzym.Check wel even of jou school guaiacol heeft of dat kan aanschaffen, het is namelijk niet een veel gebruikte stof in het lab dus het kan zijn dat ze dit niet hebben.
Voor de TLC methode moet je meer stappen nemen en ik denk dat je met jou eigen proefopzet ook al een duidelijke conclusie zou kunnen trekken.Kortom, ik denk dat dit proefje goed aansluit op je hoofdvraag en dat dit ook goed haalbaar is om zelf uit te voeren. Vraag dus wel even na of je guaiacol hebt en zorg dat je op een lab staat als je met geconcentreerd waterstofperoxide aan de slag gaat!
Groetjes,
Demi